Testy na prawo jazdy: "trudne" pytanie o ABS

Ponad 40% rozwiązujących testy na prawo jazdy nie potrafi udzielić odpowiedzi na pytanie dotyczące układu ABS.

Statystyki błędów gromadzi system testów na prawo jazdy zdamyto.com. Zdarza się, aż 42,65% kursantów przygotowujących się do egzaminu teoretycznego daje się nabrać na to proste pytanie z testów na prawo jazdy.

Jaką funkcję spełnia układ przeciwblokujący ABS stosowany w pojazdach?

testy na prawo jazdy
Pytanie z testów na prawo jazdy. Źródło: zdamyto.com

ABS (ang. Anti-Lock Braking System) to układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania, jako element układu hamulcowego. System ten jest zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems). Jego bezpośrednim rozwinięciem są systemy ASR.

ABS zapobiega zjawiskom występującym po zablokowaniu kół, takim jak ściąganie samochodu w bok, wirowanie samochodu, utrata kontroli nad kierowaniem samochodem. Długość drogi hamowania pojazdu wyposażonego w system ABS w porównaniu do identycznego pojazdu bez tego systemu uzależniona jest od kilku czynników, takich jak: warunki zewnętrzne oraz umiejętności kierowcy. ABS w przeważającej większości przypadków wydłuża drogę hamowania w porównaniu do identycznego pojazdu bez tego systemu.

Zobacz: Testy na prawo jazdy. Pełna oficjalna baza pytań na prawo jazdy

 

 

Image: