Testy na prawo jazdy: I kto tu ma pierwszeństwo?

O ile rozwiązując testy na prawo jazdy masz chwilę czasu na decyzję i zastanowienie się nad sytuacją drogową, to w realnych warunkach drogowych tak już nie ma, a decyzję trzeba podjąć błyskawicznie. Idealną sytuacją jest przewidzenie scenariusza na drodze i zastosoawnie gotowego już rozwiązania. 

Pytanie z testów na prawo jazdy:

Zamierzasz skęcić w lewo. Czy masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony?

Screen z testów poniżej.

Młodego kierowcę może zmylić obecność znaku D-1 droga z pierwszeństwem. W tej konkretnej sytuacji pomimo tego, że zarówno Ty, jak i pojazd nadjeżdżający z prawej strony znajdujecie się na drodze z pierwszeństwem przejazdu, jednak obecność pojazdu nadjeżdżającego z prawej strony sprawia iż znajdujesz się względem niego w sytuacji podporządkowanej - to właśnie on jadąc na wprost ma przed tobą pierwszeństwo przejazdu. Mówi o tym Art. 25. 1. Ustawy prawo o ruchu drogowym.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

 

 

Image: