Masz prawo jazdy kat. B? Pojedziesz trójkołowcem, ale nie każdym

Od 22 grudnia tamtego roku obowiązują zmienione przepisy ustawy o kierujących pojazdami dające posiadaczom prawa jazdy kat. B możliwość jazdy trójkołowcami. Okazuje się jednak, że nowe uprawnienia nie dotyczą wszystkich trójkołowców.

Nowe uprawnienia do kierowania

Aby móc kierować takim wehikułem należy spełnić pewne warunki:

(prawo jazdy) kategorii B uprawnia do kierowania (...) motocyklem trójkołowym - pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

Problem w tym, ustawa prawo o ruchu drogowym nie zna pojęcia „trókołowiec”, bowiem według  tego aktu prawnego trójkołowiec jest… motocylem:

motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3 , dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół

Co ciekawe nowe uprawnienia do kierowania milczą na temat pojemności silnika, homologacji czy mocy trójkołowcem, którym można poruszać się z prawem jazdy kat B.

Rzecznik prasowy resortu Szymon Huptyś wyjaśnia, że:

pojazd musi być homologowany i zarejestrowany jako motocykl trójkołowy

...czyli posiadający kategorię homologacyjną L5e.

Uprawnienia do kierowania trójkołowcami określone nie są nigdzie wyrażone wprost, a mówi o nich dopiero zał. 2. ustawy prawo o ruchu drogowym (kto by tam czytał załączniki…).

Mając prawo jazdy kat. B nie każdy trójkołowiec możesz prowadzić

Wszystko bowiem zależy od tego jaką homologację uzyskał ten pojazd.

Zgodnie z zał. 2. do ustawy prawo o ruchu drogowym posiadając prawo jazdy kat. B możesz legalnie prowadzić trójkołowiec, jeśli posiada on homologację L5e.

Sprawdź czy zdasz: Testy na prawo jazdy na wszystkie kategorie prawa jazdy

 

Image: